1 RECEB 1427 (26 TEMMUZ 2006 ÇARŞAüç aylarMBA)
 ÜÇ AYLAR’ın BAŞLANGICI

ÜÇ AYLAR (Şuhur-u Selase)“Üç Aylar” sonu ramazan ayı ile biten feyizli ve bereketli bir maneviyat mevsimidir. Bu aylar, kameri takvime göre recep, şaban ve ramazan aylarıdır. Bu aylar, rahmet dalgalarının başladığı, manevi huzur ve sükunun kalplere doğduğu, ilahi rahmetin coştuğu aylardır. Bu aylar girince, mü’minlerin ruhlarını manevi bir hava kaplar.

Bu mübarek ayların manevi değerine Hz. Peygamber işaret etmiş ve şöyle buyurmuşlardır:

“Recep Allah”ın ayı, şaban benim ayım, ramazan da ümmetimin ayıdır.”

“Ey Allah’ım! Recep ve şabanı bize mübarek kıl, bizi ramazana kavuştur.”

Bu aylar mübarek gecelerle doludur. Recep ayının ilk cuma gecesi, regaib gecesi, yirmi yedinci gecesi de mirac gecesidir. Şaban ayının on beşinci gecesi berat gecesi, ramazan ayının yirmi yedinci gecesi de kadir gecesidir.

Zünnun-i Mısri şöyle der:

“Recep tohum ekme, şaban sulama, ramazan ise hasat ayıdır.”

Üç aylar, geçmişin muhasebesini yaparak, geleceğe azim ve enerji dolu bir şevkle atılmak için iyi bir imkandır. Hayatımızda oto kontrol sisteminin kurulmasına vesile olan mübarek üç aylar ve kandiller dünyevi meşguliyetlerimizden sıyrılıp, yaratılış gayemizi düşünmemiz; yaratan ve yaratılanlarla olan münasebetlerimizi değerlendirmemiz için son derece kıymetli fırsatlardır.

REGAİB KANDİLİ

Kameri takvime göre recep ayının ilk cuma gecesi, regaib kandili olarak kutlanır. Bu kandil, üç aylar dediğimiz mübarek aylar içinde kutlanan ilk kandildir.

Regaib, kelime manası itibariyle; çok sevilen, sayılan, pahası ağır olan ihsanlar, fazilet ve bereket demektir. İhsan, rahmet ve affı yağar. Peygamberimiz, bu gecede yapılan duaların geri dönmeyip, kabul edileceğini şöyle buyuruyor:

“Beş gece vardır ki, onlarda yapılan dualar geri dönmez. Yani kabul olur. Bunlar;

– Recebin ilk cuma gecesi,

– Şabanın on beşinci gecesi,

– Cuma geceleri,

– Ramazan Bayramı gecesi,

– Kurban Bayramı gecesi.

Kandil günü oruç tutmak, geceyi ibadetle geçirmek, bol bol Kur’an okuyup nafile namaz kılmak çok sevaptır.

Reklamlar

4 Yanıt to “Üç aylara giriş.Recep ayı ve kandiller”

 1. Yahya Baştürk Says:

  ES SELAMUN ALEYKÜM; HAYAT İMAN VE CİHAD;

  KARDEŞ YENİ BİR SİTE KURDUK;

  http://aldananlar.wordpress.com

  BATILA KARŞI KIYAM…

 2. ra55 Says:

  Esselamünaleyküm, Efendim, Saygılarımla;ben de bu sitede bir blog açtım fakat dosyamı bir türlü düzenleyemedim. Blog adresim: wwww.ra55.wordpress.com’ dur. O kadar çok seçenek var ki, insan içinde boğuluyor, ne yapacağını ve nasıl yapacağını şaşırıyor. Aslında bu sayfa açma işinin çok basit olması lazım. Kubrick’in standart şablonu çok hoşuma gittiği için templa(şablon) olarak ta onu seçmiştim. Yazılarım Şiir ve edebiyat üzerineydi. Efendim Üçayların İslam Alemine hayırlara vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz etmekle birlikte sevgi ve dua ile kalın ve de Allah’a emanet olunuz.


 3. […] kaynak Paylaş etiketler: 13 haziran, 2010, ayların, başlagıcı, maneviyat, mevsimi, ramazan, recep, şaban, ÜçBenzer konular3 aylar maneviyat mevsimiManga eurovisionda finale kaldı2010 Şampiyon bursaspor2010 yaz modası bayan elbisesi2010 bayan yaz tşört elbise modeli2010 19 mayıs ile ilgili güzel sözler2010 Şekilli isim yazma öykü2010 Müzeler haftası2010 ankaragücü 0-3 fenerbahçe maçı ayrıntıları2010 Dünya eczacılar günü […]


 4. […] kaynak Paylaş etiketler: 2010, aylar, kandili, maneviyat, mevsim, regaib, ÜçBenzer konularÜç ayların başlagıcı 13 haziranda başlıyor3 aylar maneviyat mevsimiManga eurovisionda finale kaldı2010 Şampiyon bursaspor2010 yaz modası bayan elbisesi2010 bayan yaz tşört elbise modeli2010 19 mayıs ile ilgili güzel sözler2010 Şekilli isim yazma öykü2010 Müzeler haftası2010 ankaragücü 0-3 fenerbahçe maçı ayrıntıları […]

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s